خودرو اکسپرس

نابسامانی در بازار خودرو چه زمانی پایان می یابد؟

وضعیت نا به سامان بازار خودرو سبب شده تا بهای بسیاری از خودروها در بازار بیش از دو برابر بهای رسمی اعلام شده از سوی کارخانه باشد. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از مردم به خودروسازان هجوم آورده و در طرح های عجیب پیش فروش، مشارکت حداکثری داشته باشند و به وضعیت موجود دامن بزنند.

اخبار خودرو

به گزارش خودرواکسپرس، یکی از دلایل اصلی گرانی خودرو در بازار به کاهش شدید عرضه از سوی خودروسازان برمی گردد که موجب شده میزان عرضه و تقاضا با یکدیگر همخوانی نداشته باشد و تورم در بازار خودرو شکل بگیرد. از سوی دیگر کمبود قطعات در کارخانه های تولید خودرو معضل دیگری است که سبب شده تحویل خودروها با تاخیر چندین ماهه صورت بگیرد. از همین رو اگر خودروسازان بخواهند تاخیر در تحویل ها را کاهش دهند، به ناچار باید سراغ قطعه سازانی بروند که با نرخ آزاد ارز مجبور به تولید قطعه خواهند بود. که همین موضوع می تواند مجددا افزایش هزینه تولید خودرو را در پی داشته باشد.

اوایل سال جاری خودروسازان داخلی قیمت محصولات خود را باتوجه به نوسانات نرخ ارز و اعلام نرخ رسمی از سوی دولت، افزایش دادند که همین امر موجب شد میزان تقاضا در بازار افزایش یابد. حال اگر خودروسازان بخواهند بر اساس افزایش دو تا سه برابری نرخ ارز در دو ماه گذشته، بازنگری در قیمت گذاری محصولات خود داشته باشند، شاهد افزایش قیمت آن چنانی در کارخانه ها خواهیم بود. زیرا از آن جایی که خودروسازان قادر به دریافت ارز 4200 تومانی از دولت نیستند، به ناچار باید ارز مورد نیاز خود را از سامانه رسمی اعلام شده دریافت کنند که در آن ارزش بسیاری از ارزها دو یا سه برابر نرخ سال گذشته است. از طرفی نبود داخلی سازی در بسیاری از بخش های خودروسازی، سبب شده تا ارزبری در این صنعت بیش از سایر بخش ها باشد که در نهایت موجب افزایش هزینه های تولید خواهد شد.

از طرفی خودروسازان داخلی در انتظار صدور مجوز برای افزایش قیمت رسمی محصولات خود هستند که به عقیده بسیاری از خریداران، توقف در فروش محصولات نیز به همین دلیل است، اما باید منظر بمانیم که با مشخص شدن وصعیت ارز موردنیاز خودروسازان و تامین قطعات منفصله مصرفی جهت تولید خودرو، میزان عرضه افزایش یابد تا به تبعیت از آن شاهد شکسته شدن حباب کاذب قیمت خودرو در بازار آزاد باشیم. اما با این حال موضوع افزایش قیمت از سوی خودروسازان امری اجتناب ناپذیر است که ممکن است در آینده ای نزدیک مشکلات متعددی را در بازار به وجود آورد.

لینک کوتاه :
کد خبر :30472
یکشنبه, 25 شهریور 1397 14:06
کلید واژه ها :
- - - -
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد