خودرو اکسپرس

خودروسازان احتکار خودرو را تکذیب کردند

خودروسازان احتکار خودرو را تکذیب کردند

ایران خودرو و سایپا برخی مطالب مطرح شده مبنی بر احتکار خودروهای تولیدی در سال گذشته با هدف فروش به قیمت های جدید ارزی را تکذیب کردند.

اخبار خودرو

به گزارش خودرواکسپرس به نقل از ایرنا، در روزهای گذشته «نادر قاضی پور» نماینده ارومیه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از احتکار 90 هزار خودرو توسط خودروسازان داخلی خبر داده بود. 
وی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، به تصمیم خودروسازان برای افزایش قیمت خودروهای داخلی اشاره کرده و گفته بود: خودروسازان در آذرماه سال 96 با دلار سه هزار و 200 تومانی خودروهای جدید تولید کردند، اما هیچ خودریی را پیش فروش نکرده و یا بروز و به صورت نقدی نفروختند. 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سایپا نزدیک به60 هزار و ایران خودرو 30 هزار خودرو احتکار کرده اند، افزود: خودروهای داخلی بطور میانگین 10 تا 30 میلیون و برخی از این خودروها نیز 40 میلیون تومان افزایش قیمت داشتند که این موضوع، گران فروشی و نارضایتی های مردمی ایجاد کرده است. 
دبیر انجمن خودروسازان در این رابطه به ایرنا گفت: خودرو کالایی سرمایه ای است که «خواب» آن تبعات اقتصادی متعددی برای خودروسازان به همراه دارد. 
به گفته «احمد نعمت بخش»، خودروها پس از تولید باید در اسرع وقت به پول تبدیل شوند و تاخیر در فروش آنها به هیچ عنوان به صرفه نیست. 
وی از سود تاخیر به عنوان عامل دیگری یاد کرد که سبب می شود خودروسازان تولیداتشان را براساس تعهدات عرضه کنند و با توجه به این دو عامل یاد شده، دیگر دلیلی برای انبار کردن خودروها وجود نخواهد داشت. 
نعمت بخش یادآور شد: موجودی خودروسازان همواره عددی مشخصی است که مطابق با ظرفیت پارکینگ های آنهاست؛ بر این اساس امکان نگهداری تعداد زیادی خودرو بویژه ارقام ادعا شده به هیچ عنوان وجود ندارد. 
وی تاکید کرد: استهلاک بالای خودروها در مدت زمان طولانی نگهداری آنها در پارکینگ، دلیل محکمی بر غیرقابل انبار کردن آنهاست. 
همچنین یک مقام مطلع در سایپا به ایرنا گفت: برای نگهداری هر دستگاه خودرو به طور متوسط به 25 متر مربع فضای پارکینگ نیاز داریم که با احتساب 60 هزار دستگاه خودروی ادعا شده، دستکم 150 هکتار فضا نیاز است. 
وی ادامه داد: تامین چنین فضایی بسیار دور از ذهن است و از مدعیان احتکار می خواهیم نشان دهند چینن فضایی در کجا واقع شده است؟ 
به گفته وی، وقتی تحویل خودرو به تعویق می افتد، مطابق قرارداد ملزم به پرداخت خسارت تا 30 درصد قیمت خودرو به مشتری هستیم؛ در این صورت پرسشی که مطرح می شود اینکه آیا افزایش قیمت ادعا شده با این خسارت همخوانی دارد؟ 
وی اضافه کرد: تولید سایپا روزانه سه هزار دستگاه خودرو است و 60 هزار خودروی احتکاری ادعا شده معادل 20 روز تولید این شرکت است؛ حال افرادی که مدعی 6 ماه احتکار خودرو شده اند پاسخ دهند بقیه خودروها کجا رفتند؟

لینک کوتاه :
کد خبر :30195
چهارشنبه, 26 اردیبهشت 1397 15:03
کلید واژه ها :
- - - -
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد