خودرو اکسپرس

تفاهمنامه محیط زیست با وزارت نفت برای پایش کیفی گازوئیل

به دنبال اعلام خبر توزیع گازوئیل یورو۴ از ابتدای خردادماه سال جاری، مدیر کل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین تفاهم‌نامه بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نفت به منظور پایش کیفیت گازوئیل در جایگاه‌های سراسر کشور خبر داد.

اخبار خودرو

به گزارش خودرواکسپرس به نقل از ایسنا،سازمان حفاظت محیط زیست از توزیع سوخت دیزل یورو ۴ از اول خردادماه در تمام راه‌های مواصلاتی کشور خبر داد. پیش از این هم محمدرضا موسوی خواه – مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی – در گفت و گو با ایسنا، تاکید کرده بود که تا دو ماه دیگر(خردادماه) توزیع نفت گاز یورو چهار در جایگاه‌های کل کشور اجرایی می‌شود.

گرچه بر اساس مصوبه دولت یازدهم قرار بود توزیع گازوئیل یورو۴ از ابتدای آذرماه سال ۹۵ در کل کشور اجرا شود و بنا به دلایل متعدد اجرای این مصوبه به تعویق افتاد اما بالاخره وزارت نفت در اقدامی مهم که به طور قطع تاثیر مهمی در کاهش آلودگی هوا خواهد داشت؛ تصمیم به توزیع گازوئیل یورو۴ از ابتدای خرداد ماه سال جاری گرفته است. در این میان آنچه از منظر محیط زیست اهمیت می‌یابد؛ پایش کیفیت گازوئیل توزیعی است که در این باره شینا انصاری-مدیر کل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست- در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تشریح فرآیند اندازه‌گیری پارامتر گوگرد گازوئیل اظهار کرد: دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست موظف به اندازه گیری پارامتر گوگرد گازوئیل توزیعی در کشور است. با توجه به اینکه قرار است از دو ماه دیگر توزیع سوخت گازوئیل یورو۴ در سراسر کشور اجرایی شود، سازمان حفاظت محیط زیست نیز پایش این سوخت را در سطح کشور در دستور کار قرار داده و پیش‌بینی‌های لازم را انجام است.

مدیرکل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به جلسات مشترک سازمان حفاظت محیط زیست با وزارت نفت اظهار کرد: با توجه به تصمیم جدید مبنی بر توزیع گازوئیل یورو۴ در کل کشور، قطعا حجم نمونه‌برداری‌ها بیشتر می‌شود. به همین علت تفاهم‌نامه مشترکی که بین سازمان محیط زیست و شرکت پخش و پالایش نفتی وزارت نفت تدوین شده است و در آستانه نهایی شدن قرار دارد. بر اساس این تفاهم‌نامه فهرست کلیه جایگاه‌های توزیع سوخت دیزل یورو۴ در اختیار سازمان محیط زیست قرار می‌گیرد.

جزییات پایش گازوئیل توسط سازمان حفاظت محیط زیست

انصاری با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست اندازه گیری پارامتر گوگرد در گازوئیل توزیعی را مد نظر دارد، گفت: گوگرد گازوئیل باید زیر ۵۰ppm باشد. قصد داریم از ابتدای خرداد به مدت شش ماه ۲۵ درصد جایگاه‌های توزیع سوخت گازوئیل یورو۴  را به مدت دو هفته مورد پایش قرار دهیم. واضح است که نمونه‌برداری‌ها به طور تصادفی صورت خواهد گرفت ضمن اینکه در شش ماهه دوم از ۲۵ درصد جایگاه‌ها به طور ماهیانه نمونه‌برداری می‌شود البته تلاش می‌شود پراکنش نمونه‌برداری از جایگاه‌های سوخت گازوئیل به‌گونه‌ای باشد که همه آن‌ها را پوشش دهد.

وی با بیان اینکه قرار شده است نام و آدرس کلیه جایگاه‌هایی که دارای گازوئیل یورو۴ هستند به تفکیک استان‌ها در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد، تصریح کرد: از طریق ادارات کل محیط زیست استان‌ها نمونه‌برداری از جایگاه‌های سوخت انجام می‌شود البته نماینده شرکت نفت نیز در امر نمونه‌برداری مشارکت خواهد داشت. نمونه‌برداری‌ها به این شکل است که دو نمونه شامل یک نمونه آزمایشگاهی و یک نمونه شاهد انجام خواهد شد.

انصاری افزود: نمونه آزمایشگاهی به منظور بررسی پارامتر گوگرد به آزمایشگاه‌های مرجع و معتبر ارسال می‌شود. نمونه شاهد نیز تا چند ماه در آرشیو سازمان حفاظت محیط زیست نگهداری می‌شود. هدف از داشتن نمونه شاهد آن است که اگر به نتیجه اندازه‌گیری نمونه آزمایشگاهی شک داشتیم بتوانیم برای بار دوم نمونه شاهد را مورد پایش قرار دهیم. نمونه شاهد به صورت پلمب شده با امضای نماینده‌های سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت نفت در اختیار ما قرار می‌گیرد.

مدیرکل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه گزارش‌های مربوط به آنالیز گوگرد گازوئیل یورو۴ به طور ماهیانه اطلاع‌رسانی می‌شود و در اختیار کارگروه کاهش آلودگی هوا قرار می‌گیرد، اظهار کرد: جایگاه‌های توزیع گازوئیل یورو۴ بیشتر در مسیرها و جاده‌های مواصلاتی مستقر هستند و بارها در کارگروه آلودگی هوا مطرح شده است که در حال حاضر بنزین یا گازوئیل یورو۴ در داخل شهرها توزیع می‌شود اما خودروهایی که از خارج از شهر تامین سوخت می‌کنند وارد شهر می‌شوند بنابراین با توجه به اینکه در تصمیم جدید تمرکز توزیع سوخت گازوئیل یورو۴ به جاده‌های بین شهری است، می‌تواند تاثیر مثبتی بر کاهش آلودگی هوا داشته باشد.

به گزارش ایسنا، نبود یا کمبود سوخت دیزل یورو۴ یکی از مهمترین معضلات کشور در حوزه آلودگی هواست چون گازوئیل استاندارد تاثیر بسیاری بر تولید کربن سیاه به عنوان یکی از مهمترین آلاینده‌ها دارد. واضح است که با اصلاح کیفیت سوخت اتفاق خوبی در زمینه کاهش آلودگی هوا رخ خواهد داد. ضمن اینکه با ارتقای کیفیت سوخت دیزل، مسیرها برای نصب فیلتر دوده در خودروهای دیزلی فراهم خواهد شد.

لینک کوتاه :
کد خبر :30119
ﺳﻪشنبه, 11 اردیبهشت 1397 15:47
کلید واژه ها :
- - - -
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد