خودرو اکسپرس

از صف های شبانه پیش خرید تا کمپین نخریدن خودرو صفر

بازار پر التهاب خودرو،زیر تیغ دلالان

این روزها صنعت خودروی کشور دوران پرتنش و سختی را پشت سر می گذارد، عدم تمایل به ادامه همکاری از سوی شرکای خارجی و به تعلیق درآوردن فعالیت های خود در بازار ایران، سبب شده تا بازار خودرو دچار بهت و شوک شود. اما در این میان کسانی هستند که تنها به فکر پر کردن جیب خود و منافع شان هستند که به نوعی آفت بازار خودروی کشور به شمار می روند.

اخبار خودرو

به گزارش خودرواکسپرس، در گذشته تفکری تحت عنوان این که خودرو کالایی سرمایه ای نیست، در میان عموم مردم و خریداران خودرو رایج بود، اما متاسفانه این روزها دلال ها خودرو را به کالایی با حاشیه سود بالا تبدیل کرده اند که همین امر سبب شده بسیاری از مردم با خارج کردن سرمایه خود از بانک ها و مشاغل تولیدی، اقدام به خرید و فروش خودرو کنند. زیرا با این کار ظرف مدتی کوتاه سود نسبتا بالایی را بدست می آورند که ممکن است در هیچ یک از فعالیت های اقتصادی سالم حاصل نشود.

اما نکته ناخوشایندی که در این میان مطرح است، استقبال و علاقه نشان دادن خریداران و مصرف کنندگان واقعی از افزایش قیمت کاذب خودرو در این اوضاع نا به سامان اقتصادی است. زیرا این تقاضا باعث می شود تا نمودار افزایش قیمت در بازار آزاد روند صعودی بیشتری را به خود ببیند. این افزایش قیمت در بازار آزاد خودرو تاثیر مستقیمی بر شیوه قیمت گذاری برخی از شرکت های تولیدکننده و واردکننده خودرو نیز داشته است، در واقع برخی از شرکت ها در ابتدا با قیمت گذاری دقیق و هوشمندانه به نیازسنجی بازار می پردازند و پس از به فروش رساندن نخستین سری از محصولات خود، اقدام به افزایش قیمت ها به بهانه بالا رفتن نرخ ارز و تعرفه واردات و هزاران اما و اگر دیگر می کنند. که این موضوع در نهایت به نفع دلال ها و به ضرر مصرف کنندگان است.

اگر این روزها قصد خرید خودرو داشته باشید و به آگهی های اینترنتی مراجعه کنید، متوجه افزایش قیمت ساعتی برخی از خودروهای پرفروش در بازار خواهید شد، ریشه این افزایش قیمت تنها به دلال هایی می رسد که با صف کشیدن شبانه مقابل نمایندگی های فروش و تعامل با برخی از نمایندگی های مجاز فروش، اقدام به خرید سهمیه مجاز نمایندگی ها کرده و با ایجاد حباب کاذب قیمتی اقدام به فروش حواله ها پیش از موعد مقرر می کنند. همچنین با بالا بردن قیمت برخی از خودروهای پرفروش در بازار، سعی در برهم زدن شرایط بازار دارند. به عنوان مثال این روزها رنو ساندرو استپ وی که به عنوان یکی از خودروهای محبوب در بازار شناخته می شود، برچسب قیمتی 90 میلیون تومان را در بازار آزاد روی خود می بیند، این درحالی است که در ابتدای سال جاری قیمت این خودرو حدود 65 میلیون تومان ارزش گذاری می شد، ازطرفی زمزمه قطع همکاری مزدا با بهمن موتور سبب شده تا این روزها مزدا 3 صفر کیلومتر با قیمت ها نجومی حدود 240 میلیون تومان آگهی شود. هرچند که این اعداد و ارقام منطقی نبوده و بازار را دچار شک کرده است، اما احتمال می رود برخی از شرکت های تولیدکننده و واردکننده خودرو با درج آگهی های دروغین با قیمت های نجومی، سعی بر ایجاد فضایی روانی در راستای افزایش قیمت ها دارند،  با این حال چند روزی است که موج اعتراضی از سوی برخی از خریداران تحت عنوان تشکیل کمپینی مبنی بر نخریدن خودروی صفر کیلومتر شکل گرفته است که با وجود دلال هایی که از ساعت ها قبل با صف کشیدن مقابل نمایندگی ها اقدام به تشویش اذهان عمومی دارند، ایجاد چنین کمپین هایی بی فایده است.

 

لینک کوتاه :
کد خبر :30257
ﺳﻪشنبه, 22 خرداد 1397 10:03
کلید واژه ها :
- - - -
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد