خودرو اکسپرس

بررسی مزیت‌های معافیت واردات خودروهای هیبریدی از پرداخت حقوق ورودی در صورت اجرایی شد

ایجاد بستری مناسب جهت انتقال تکنولوژی و فناوری هیبرید

نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه، مواد ۴ و ۵ طرح ساماندهی صنعت خودرو را تصویب کردند که طبق ماده ۴ واردات، خودروهای سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف هستند.

اخبار خودرو

به گزارش خودرواکسپرس، روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای مقرر کردند که واردات خودروهای سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آنها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف باشند. بر این اساس نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه، مواد ۴ و ۵ طرح ساماندهی صنعت خودرو را تصویب کردند که طبق ماده ۴ واردات، خودروهای سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف هستند. همچنین دولت موظف است تا 5 ستا آینده بستر تولید خودروهای هیبریدی را در کشور فراهم کند. از سوی دیگر طبق مصوبه مجلس در ماده ۵، وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت مواد ۲ و ۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب ۱۶/ ۱۱/ ۱۳۹۰ مکلف است در افق سند چشم انداز ۲۰ ساله بسترهای لازم را برای ورود فناوری‌های جدید و مستقل تولید خودرو با همکاری شرکت‌های معتبر خوردوسازی جهان و یا به صورت سرمایه گذاری مشترک با شرکت‌های فعال موجود فراهم سازد.

اما با توجه به این‌که به تازگی کمپانی خودروسازی تویوتا اعلام کرده است که به منظور افزایش تلاش خودروسازان برای تولید خودروهای هیبریدی دوستدار محیط زیست، دسترسی به پتنت و حق اختراع آن‌ها را تا سال ۲۰۳۰ میلادی آزاد کرده است، می‌توان گفت که معافیت واردات خودروهای هیبریدی از پرداخت عوارض گمرکی و حقوق ورودی به کشور، می‌تواند زمینه‌ساز همکاری و انتقال فناوری تولید خودروهای هیبریدی به کشور باشد.

زیرا با توجه به وجود خطوط تولید پیشرفته در کارخانجات تولید خودرو در کشور و همچنین وجود مهندسان و مخترعان ایرانی، می‌توان انتظار داشت که تحقق این امر طبق چشم‌انداز 5 ساله تعیین شده چندان دور از انتظار نباشد. البته باید به این نکته اشاره کرد که صنعت خودروی جهان چندسالی است که از تولید خودروهای هیبریدی دور شده و به سمت تولید خودروهای الکتریکی روی اورده است. از همین‌رو می‌توان گفت که کمپانی‌های بزرگ خودروسازی نظیر تویوتا نیز امکان دستیابی به پتنت و حق اختراعات خود را در اختیار دیگر خودروسازان جهان قرار داده‌اند. اما با توجه به شرایط کنونی حاکم بر اقتصادی کشور و رکود سنگینی که بر صنایع تولیدی کشور حکمفرما شده است. می‌توان امیدوارد بود که انتقال دانش فنی در زمینه تولید خودروهای هیبریدی در کشور، می‌تواند بارقه امید را به این صنعت کهنه‌کار بتاباند. در غیر این‌صورت باید همچنان شاهد عقب‌ماندن صنعت خودرو از تکنولوژی‌های روز دنیا باشیم. در مقام مقایسه می‌توان به صنعت خودروی چین اشاره کرد که با سرمایه‌گذاری‌های کلان در زمینه طراحی و توسعه خودروهای الکتریکی، توانسته به عنوان رقیبی جدی برای کمپانی‌های بزرگ الکتریکی‌ساز تبدیل شود و سودای یکه‌تازی در این زمینه‌ را در سر بپروراند. البته با توجه به دستیابی خودروسازان چینی به فناوری‌های روز دنیا، محقق شدن این امر نیز دور از انتظار نیست.

منبع: روزنامه دنیای‌خودرو

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2QdttpK
کد خبر :30769
دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398 10:21
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد