خودرو اکسپرس

نگاهی به پیامدهای ممنوعیت واردات خودرو

آیا ممنوعیت واردات خودرو موجب دگرگونی در فعالیت شرکت ها می شود؟

آشفته بازار خودرو این روزها اتفاقات ناخوشایندی را به خود می بیند که هرکدام زخمی به پیکره شرکت های واردکننده و تولیدکننده خودرو می زند.

اخبار خودرو

به گزارش خودرواکسپرس، بسته شدن 6 ماهه سایت ثبتارش در سال گذشته آغازگر اتفاقات اخیر بود که با باز شدن و افزایش تعرفه واردات خودرو و اعمال محدودیت های جدید اعم از ممنوعیت واردات خودروهای بالای 40 هزار دلار، موج افزایش قیمت ها در بازار شکل گرفت. اما این ها سرانجام کار نبود و با اعلام ممنوعیت واردات خودرو، تیر خلاصی به پیکر بی جان صنعت خودرو زده شد. اما سوالی که در این میان مطرح می شود، این است که آیا شرکت های واردکننده خودرو و تولیدکنندگان باید در این وضعیت، به فعالیت خود پایان دهند یا برای ادامه حیات و فعالیت خود، دست به اقدامات جدید و ارائه خدمات نوین بزنند؟

از آنجایی که آمار تولید خودرو در ایران سالانه حدود یک میلیون و 500 هزار دستگاه است و از طرفی طبق آمار اعلام شده، 5 درصد از این میزان به خودروهای وارداتی اختصاص دارد، می توان گفت که تا پیش از این سالانه به طور میانگین 80 تا 100 هزار خودرو به کشور وارد می شد که این میزان اکنون در حال تردد در سطح کشور هستند. بر همین اساس می توان پیش بینی کرد که شرکت های واردکننده به ناچار برای ادامه حیات خود، تنها به ارائه خدمات پس از فروش به خودروهای موجود در کشور خواهند پرداخت. از طرفی خرید و فروش خودروهای کارکرده اقدام دیگری است که ممکن است این شرکت ها برای ادامه بقا به آن روی آورند.

اما مساله دیگری که ادامه روند فعالیت واردکنندگان را تحت الشعاع قرار می دهد، انجام تعهدات خود به مشتریان است، زیرا هم اکنون با ممنوعیت پیش فروش خودروهای وارداتی و همچنین عدم ثبت سفارش جدید، شرکت های واردکننده ناچار خواهند بود باتوجه به موجودی انبارهای خود، تعهدات قبلی خود را پوشش دهند و علاوه بر آن خودروهایی که پیش از اعلام ممنوعیت، ثبت سفارش شده و مراحل پرداخت ارز را طی کرده اند ترخیص کنند و به مشتریان تحویل دهند. در غیر اینصورت بر اساس قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، شرکت ها موظفند مبلغ دریافتی از مشتریان را به انضمام سود مشارکت آن، ظرف مدت 20 تا 30 روز به مشتریان پرداخت کنند.

اما همین موضوع باتوجه به وضعیت بد اقتصادی بسیاری از شرکت ها و بدحسابی و بدعهدی در تحویل خودروها، سبب نگرانی خریداران خودروهای وارداتی شده است. حال باید دید که مدیران خودرویی برای بقا در این آشته بازار چه تدابیری می اندیشند.

لینک کوتاه :
کد خبر :30282
دوشنبه, 04 تیر 1397 17:08
کلید واژه ها :
- - - -
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد