خودرو اکسپرس

گزارش خودرواکسپرس از افتتاح مرکز آموزش و تست درایو اختصاصی هلدینگ ناصح

آغاز به کار اولین مرکز اختصاصی تست درایو رنو، تویوتا و جیلی در ایران

خدمات فروش و خدمات پس از فروش این روزها به یکی از اصلی ترین پارامترها در انتخاب خودرو توسط خریداران تبدیل شده است، به همین خاطر شرکت های واردکننده و تولیدکننده خودرو سعی بر این دارند تا با ارائه خدماتی نوین و متمایز، توجه طیف بیشتری از خریداران را به خود جلب کنند. یکی از این روش ها ارائه خدماتی از قبیل برگزاری تست درایو پیش از خرید خودروست که این روزها اکثر شرکت ها توانسته اند در این زمینه موفق باشند. اما تاکنون هیج یک از این تست درایوها در شرایط مطلوب و استاندارد برگزار نشده است.

اخبار خودرو

به گزارش خودرواکسپرس، هلدینگ ناصح به عنوان یکی از بزرگترین هلدینگ های خودرویی کشور، از اوایل سال 97 پروژه ای کاملا تخصصی و جدید را شروع کرد که چهارشنبه هفته گذشته به بهره برداری رسید. تاسیس نخستین مرکز آموزش و تست درایو محصولات رنو و تویوتا جدیدترین اقدام این مجموعه در راستای احترام به حقوق مشتریان است. همچنین به زودی در این مرکز امکان تست درایو محصولات جیلی توسط شرکت آرین خودرو پارس نیز مهیا می شود.

در حال حاضر شرکت نگین خودرو و ایرتویا به عنوان نماینده رسمی رنو فرانسه و تویوتا ژاپن در ایران، علاوه بر تست درایو شهری محصولات خود که پیش از این برای مشتریان خود درنظر گرفته بودند، امکان تست و بررسی تخصصی محصولات خود در فضای پیست اختصاصی خود را برای مشتریان مهیا کرده اند. مرکز اختصاصی آموزش و تست درایو محصولات رنو و تویوتا طبق استانداردهای روز دنیا و با به کار گیری از فضایی بالغ بر 3 هزار متر مربع، امکان بررسی قابلیت های خودرو از جمله سیستم تعلیق و فنربندی، هندلینگ و چسبندگی، تست شتاب و ترمزگیری را فراهم کرده است. همچنین در اینم مجموعه قسمتی به بررسی تحصصی خودروهای شاسی بلند اختصاص داشته که علاقه مندان می توانند در آن به بررسی قابلیت های خودروهای شاسی بلند از جمله سیستم کنترل حرکت در سربالایی و سرازیری بپردازند.

گفتنی است بازدید از این مجموعه و انجام تست درایو خودروهای تویوتا و رنو برای عموم آزاد بوده و علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت هر دو شرکت اقدام به رزرو و ثبت نام کنند.

آشنایی با مرکز آموزش و تست درایو

این مرکز علاوه بر فضای اختصاصی تست درایو، دارای بخش های محتلفی است که شامل واحد های آموزشی در زمینه فروش و خدمات پس از فروش می شود. یکی از این واحدها SALES DOJO نام دارد که به صورت نمادین یک شوروم اختصاصی طراحی شده که در آن امور مربوط به خدمات فروش به صورت تخصصی آمورش داده می شود. همچنین یکی دیگر از این واحدها KAIZEN DOJO نام دارد که در آن بهبود مستمر آموزش داده می شود، گفتنی است تمامی امور آموزشی در این مرکز تحت نظر مدیران ارشد رنو فرانسه و تویوتا ژاپن صورت می گیرد.

در این مرکز بخش هایی به آموزش فنی و تجهیزات نیز اختصاص داده شده تا در تمامی زمینه ها نیروها به صورت کاملا تخصصی و آکادمیک تحت آموزش قرار گیرند.

 

آشنایی با مسیر تست درایو در پیست اختصاصی

همانطور که گفته شد علاقه مندان می توانند در این پیست تمامی خودروهای رنو و تویوتا را به صورت کاملا تخصصی و طبق استانداردهای روز دنیا مورد ارزیابی قرار دهند. به همین خاطر کارشناسان فنی این مجموعه مسیری مشخص شده را برای علاقه مندان مهیا کرده اند که به صورت از پیش تعیین شده موارد بررسی خودروها از جمله تست شتاب و سیستم تعلیق و ... مورد بررسی قرار می گیرد. در ابتدا برای شروع تست درایو مسیری مستقیم درنظر گرفته شده که به وسیله یک چراغ راهنمایی اجازه شروع حرکت به راننده داده می شود. پس از آن خودروها به مسیری خواهند رسید که در آن به وسیله موانع استاندارد و سرعت گیرهای متناوب، سیستم تعلیق و فنربندی خودروها مورد بررسی قرار گرفته تا میزان نرمی و راحتی محصولات رنو و تویوتا سنجیده شود. در ادامه مسیر یکی از چالش برانگیزترین تست های دنیا که با نام تست گوزن شناخته می شود پیش روی خودروها قرار دارد که به عنوان معياری برای اندازه گيری ثبات و پايداری خودرو در مقابل انحراف و چپ شدن آن، در زمان تغيير ناگهانی مسير طراحی شده است. پس از آن خودروها به قسمت دیگری از پیست هدایت می شوند که راننده ها می توانند شتاب اولیه خودرو را مورد بررسی قرار دهند. این مرحله آخرین قسمت برای بررسی خودروهای سواری است. اما کسانی که تمایل دارند خودروهای شاسی بلند رنو و تویوتا را تست کنند، پس از پایان این مرحله راهی سطح شیبداری می شوند که در ابتدا سیستم کنترل شروع حرکت در سربالایی خودرو را مورد ارزیابی قرار می دهند. همچنین در سوی دیگر سطح شیبدار سیستم کمترل حرکت در سرازیری مورد بررسی قرار می گیرد که به کمک آن حرکت خودرو به آرامی صورت گرفته و کنترل آن در احتیار راننده قرار می گیرد. اما اگر علاقه مندان تمایل داشته باشند تا سیستم ترکشن یا کنترل کششی خودرو را مورد بررسی قرار دهند، بخشی از سطح شیبدار به وسیله آب خیس شده تا به وسیله این سیستم هرزگردی چرخ ها کنترل شود.

در حال حاضر امکان تست کدام خودروها در این پیست وجود دارد؟

باتوجه به اینکه در حال حاضر شرکت های نگین خودرو و ایرتویا به عنوان زیرمجموعه های هلدینگ ناصح مشغول به فعالیت هستند، بدیهی است تمامی محصولات این شرکت که شامل برندهای تویوتا و رنو می شود، می توانند توسط مشتریان در این مرکز مورد تست و بررسی قرار گیرند. همچنین شرکت تازه تاسیس آرین خودرو پارس که به تازگی فعالیت خود را در زمینه واردات محصولات جیلی به کشور آغاز کرده است، با شروع عرضه محصولات خود امکان تست درایو عمومی محصولات جیلی را برای علاقه مندان این برند در پیست اختصاصی این مجموعه فراهم خواهد کرد.

هم اکنون خودروهای تویوتا پریوس، تویوتا CH-R و تویوتا راوفور مدل هایی هستند که شرکت ایرتویا در اختیار علاقه مندان جهت تست درایو گذاشته است. از سوی دیگر دو محصول پرطفدار رنو یعنی رنو تلیسمان و رنو کولئوس نیز دو خودروی دیگری است که شرکت نگین خودرو علاوه بر تست درایوهای شهری که در نمایندگی های منتخب در سراسر کشور انجام می شود، به پیست اختصاصی خود آورده اند تا بازدیدکنندگان از نردیک تجربه سواری با این دومحصول را داشته باشند.

نگاهی به مشخصات فنی محصولات تویوتا

همانطور که گفته شد در حال حاضر شرکت ایرتویا سه مدل پریوس، CH-R و راوفور را جهت تست درایو در اختیار علاقه مندان در این پیست قرار داده است. بر همین اساس نگاهی کوتاه به مشخصات فنی این سه خودرو خواهیم داشت.

تویوتا پریوس اولین خودروی هیبرید تویوتاست که توانست به بازار ایران راه پیدا کند. این خودرو نیروی محرک خود را از یک پیشرانه بنزینی چهار سیلندر با حجم دقیق 1798 سی سی و همچنین یک موتور الکتریکی 53 کیلو واتی که معادل 71 اسب بخار است تامین می کند، تلفیق این دو موتور بنزینی و الکتریکی نیرویی معادل 121 اسب بخار و حداکثر گشتاور 142 نیوتون متر را در اختیار سرنشینان قرار می دهد. همچنین این نیرو توسط جعبه دنده اتوماتیک CVT به چرخ های جلو منتقل می شود.

تویوتا CH-R که یکی از جدیدترین محصولات تویوتا به شمار می رود، در ایران با دو نسخه بنزینی مجهز به توربوشارژر و نسخه هیبرید عرضه می شود. نسخه هیبرید این کراس اوور جذاب تویوتا مشخصات فنی کاملا مشابهی با پریوس دارد. اما نسخه بنزینی این خودرو از یک پیشرانه چهار سیلندر خطی با حجم دقیق 1197 سی سی بهره می گیرد که مجهز به سیستم توربوشارژر بوده، این موتور قادر است نیرویی معادل 115 اسب بخار در 5600 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور 185 نیوتون متر در 1500-4000 دور در دقیقه را تولید کند.

توبوتا راوفور نیز که به عنوان یکی از شاسی بلندهای پرفروش در دنیا شناخته می شود، در ایران با پیشرانه چهار سیلندر خطی ۱۶ سوپاپ انژکتوری مجهز به سیستم Dual VVT-i، DOHC عرضه می شود که حجمی معادل 2500 سی سی داشته و توان تولیدی آن 177 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور آن 233 نیوتون متر در 4100 دور در دقیقه است. نیروی تولید شده موتور در این خودرو، توسط جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک به هر چهار چرخ منتقل می شود.

نگاهی به مشخصات فنی محصولات رنو

دو خودروی پرفروش و جذاب شرکت نگین خودرو یعنی رنو تلیسمان و رنو کولئوس توانسته در مدت زمانی کوتاه سهم عمده ای از بازار سدان های نیمه لوکس و کراس اوورها را به خود احتصاص دهند. بر همین اساس نگاهی کوتاه به مشخصات فنی این خودرو خواهیم داشت.

رنو تلیسمان را می توان خودرویی قدرتمند در سگمنت سدان های نیمه لوکس دانست که از یک پیشرانه چهار سیلندر خطی 1.6 لیتری مجهز به سیستم توربوشارژ توئین اسکرول بهره می گیرد. این موتور توانایی تولید نیرویی معادل 190 اسب بخار و 260 نیوتون متر گشتاور دارد. همچنین نیروی تولید شده موتور به کمک جعبه دنده 7 سرعته دو کلاچه به چرخ های جلو منتقل می شود.

رنو کولئوس نیز که از یک پیشرانه چهار سیلندر خطی تنفس طبیعی با حجم دقیق 2488 سی سی بهره می گیرد که توانایی تولید نیرویی معادل 170 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور 233 نیوتون متر گشتاور دارد. نیروی تولید شده موتور در این خودرو به کمک جعبه دنده اتوماتیک CVT X-Tronic به هر چهار چرخ انتقال می یابد.

لینک کوتاه :
کد خبر :30209
شنبه, 29 اردیبهشت 1397 14:59
کلید واژه ها :
- - - -
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد